Wiedza / Kupujemy buty zawodnicze


Wybieramy buty zawodnicze buty narciarskie zawodnicze

Dreszczyk emocji, związany z kupowaniem butów zawodniczych, nie jest tak potężny jak w przypadku zakupu nart, ale nie daj się zwieść – tu też czeka nas sporo decyzji.

„Dobry but sprawia, że jeździsz lepiej, ponieważ poprawia przenoszenie sił na drodze: ty – but - narta” – mówi Jim Lindsay, kiedyś spec od butów w amerykańskiej kadrze (pracował m.in. z Tommym Moe oraz Picabo Street).
Jim Schaffner, były product manager firmy Salomon oraz serwisant w Pucharze Świata, dodaje, że prawidłowo dobrany but zawodniczy przeniesie siły prosto na nartę, jako, że sposób, w jaki stoimy, determinuje sposób, w jaki się poruszamy. „A sposób, w jaki się poruszamy, jest warunkowany przez but.”
Kiedy „wciśniemy” zawodnika w dobry but, zdumiewające, jak wiele może się zmienić.
 
Jak więc optymalnie dobrać zawodnicze buty – tak, aby odpowiadały naszym potrzebom? Według specjalistów, wszystkie topowe buty są dobre – właściwie, każda para butów może „wygrać” zawody Pucharu Świata. Należy się skupić na wyborze odpowiedniego modelu, wielkości i ustawieniu pod kątem biomechanicznym.
 
Moc
Fachowy „bootfitter” – bo tak nazywają speców od doboru i ustawienia butów narciarskich – pomoże ci wybrać taki model, który będzie miał tyle „mocy”, ile potrzebujesz. Generalnie rzecz biorąc, buty dostępne na sklepowych półkach oferują miękkie buty, przeznaczone dla narciarzy jeżdżących rekreacyjnie.
Czy jest to model juniorski z flexem 90, czy też worldcupowe „imadło”, but powinien zapewnić odpowiednią sztywność oraz trzymanie, by pomóc ci przekazywać maksimum mocy nartom.
 
Rozmiar
Bootfitter sprawdza:
 • długość stopy – mierzoną od pięty do dużego palca, jak również od pięty do kłębu palucha,
 • szerokość stopy – na wysokości kości śródstopia,
 • wysokość podbicia – razem z szerokościa stopy decydują o obszerności buta, jaki dobierzemy.
Wielu zawodników kupuje za duże buty. „Jeśli wydają się jak spod igły, znaczy, że są za duże” – mówi Lindsay. „Właściwie, nowe buty powinny być nieco za ciasne”.
Randy Graves, były product manager Rossignola i serwisant w Pucharze Świata, dodaje, że nie powinno się brać dłuższych, bądź obszerniejszych butów tylko dlatego, że wydają się z początku wygodniejsze. „Zamiast tego, popracuj nad miejscem na palce, którymi powinieneś móc ruszać” – mówi Graves.
„Powinieneś mieć nie więcej niż 12-13 mm luzu za piętą, gdy stoisz wyprostowany i starasz się dotknąć palcami przodu buta” – mówi kolejny były serwisant w Pucharze Świata, P.J. Dewey. „Jeszcze mniej, jeśli nie jesteś już juniorem” – dodaje.
 
Biomechanika
Sposób, w jaki pracuje twoje ciało, z punktu widzenia doboru odpowiednich butów zawodniczych jest niezwykle istotny. Oto, co się liczy:
 • Stopień pochylenia kolan do wewnątrz – jednym słowem, czy bliżej nam do „iksów”, czy nóg „na beczce prostowanych”
 • „Prowadzenie” goleni – czy podczas przysiadu twoje kolana „wychodzą” poza płaszczyznę strzałkową, na zewnątrz? A może schodzą się do środka? Buty mogą mieć odpowiednią geometrię, która przewiduje ten biomechaniczny aspekt
 • Maksymalny kąt wychylenia goleni do przodu – zwykle od 10 do 20 procent. Buty mają od 12 do 19. „Kąt wychylenia do przodu jest jak tequila” – mówi Lindsay – „niewiele może dać wiele dobrego, a dużo więcej nie polepszy sprawy.”
 • Kąt ustawienia podeszwy stopy w stosunku do podeszwy buta – większość butów nieznacznie podnosi pięty – ok. +1, +2 stopnie. Jeśli duży palec jest usytuowany wyżej niż pięta, mówimy wtedy o kątach negatywnych (-). W konkurencjach technicznych niektórzy zawodnicy Pucharu Świata preferują ustawienie „negatywne”, zostawiając sobie w rezerwie swoisty „pedał gazu”. Dzięki niemu niewielki impuls kolanem wprzód powoduje natychmiastowe dociśnięcie dziobów nart, co pomaga w szybkiej inicjacji skrętu w „ciaśniejszym” fragmencie trasy. I przeciwnie: w konkurencjach szybkościowych zawodnicy wolą mieć pięte wyżej niż palce, ponieważ jest więcej czasu między bramkami i nie chcą zaczynać łuku zbyt gwałtownie. Z racji dużej prędkości zapoczątkowanie skrętu musi być rozłożone w czasie.
 • Kąt pochylenia buta w wiązaniu – często kupujemy buty, zanim zakupimy narty, w zw. z czym ciężko do końca przewidzieć, jaka będzie docelowa pozycja naszych stóp względem podłoża. Zależy to m.in. od marki i modelu wiązania, a także od tego, czy wiązanie jest na płycie. Liczy się również długość buta – im krótsza skorupa, tym bardziej pogłębione jest „pochylenie” w przód lub w tył, powodowane przez wiązanie. Dla pocieszenia powiem, że dostępne są specjalne „kliny”, które pomogą nam skorygować pozycję buta w wiązaniu.
 
 
Polecane buty zawodnicze dla młodzieży i dorosłych
 
Większość producentów robi trzy wersje zawodniczych butów, aby sprostać oczekiwaniom osobom startującym w zawodach, bądź ekspertom.
 
 • Race plug
Pierwsza grupa – najtwardsza – to sztywne „imadła” o wąskiej (do 95 mm) skorupie z dodatkowo utwardzanymi fragmentami oraz cienkim butem wewnętrznym. Taki but rzadko kiedy będzie idealnie leżał na naszej stopie. Są sposoby na dostosowanie go do naszej anatomii (tzw. tuning buta) – ale o tym innym razem…
 
 • Soft plug / pug lite
nieco miększe buty, o trochę szerszej (ok. 98 mm), a także grubszej i miększej skorupie, a także bardziej elastycznym bucie wewnętrzym. Modele z tej grupy mają większe możliwości dodatkowej regulacji.
 
 • Junior
Trzecia grupa – juniorska - to buty o najniższym wśród race’owych modeli fleksie, niższej cholewce, o mniejszej liczbie „dodatków”.
 
A oto zestawienie najpopularniejszych modeli:

marka

 
Race plug
Soft plug / plug lite
junior
Atomic
RT-TI 150
RT-TIR
RT-STIR
RT-CS110
RT-CSL110
RT80
Fischer
RC4 WC PRO 95
RC WC PRO 98
RC4 WC PRO JR
Head
Raptor 150 RD
Raptor 130 RD
Raptor 90
Lange
World Cup R2006
Super Comp HP
Comp Pro
Comp Petite
World Cup Team
Super Comp
Comp Team
Nordica
Dobermann WC EDT 150
Dobermann WC EDT 130
Dobermann WC EDT 100
Dobermann Pro EDT 130
Dobermann Spitfire 120
Hot Rod Pro 115 W
Dobermann Team 90
Dobermann Team 70
Dobermann Team 60
Rossignol
Radical WC RR
Radical WC R
B-Squad Pro 130
Zenith Pro 120
Radical Jr WC 90
Radical Jr Pro 70
Radical Jr 60
Salomon
X3 LAB Soft
X3-RC CS
X3 10 CS
X3 Jr Pro
X3 Jr
Tecnica
Diablo Race R
Diablo Race Pro 130
Diablo Race Pro 110
Diablo Race Pro 90
Diablo Race 70
Diablo Race 60

 

Marcin Kapuściński

Powyższy artykuł jest „swobodnym” tłumaczeniem publikacji “These boots were made for racing” – Jack More, Ski Racing (dec, 2009).

 


Pozostałe artykuły sprzęcie narciarskim:

Przygotowanie nart na stok  - czyli absolutne podstawy niezwykle obszernej dziedziny, jaką jest serwisowanie sprzętu narciarskiego

Nowe narty nie nadają się do jazdy - kontrowersyjna teza?

Ostrzenie ręczne, czy maszynowe? – krótko o przewadze...

Czy na pewno dbasz o swoje narty? - 7 spraw, o których nie zaszkodzi pamiętać

Narty sklepowe czy serwisowe? - pierwszy, i wciąż jeden z niewielu, artykułów o nartach "komórkowych" w polskim Internecie

Daj odetchnąć nartom  - czyli co robić z nartami po sezonie

Diament - najlepszy przyjaciel... serwisanta - nieodzowna pomoc przy usuwaniu "druta" z krawędzi nart 

Kupujemy buty narciarskie - kompletny poradnik. Print & go shopping :)

Kupujemy gogle - krótko, acz treściwie :)

Wszystkie artykuły


Informacja o prawie autorskim

Materiały publikowane na stronie www.skispa.pl objęte są prawem autorskim. Jego przestrzeganie obowiązuje każdą osobę, która korzysta z jego zasobów. Kopiowanie, rozpowszechnianie lub wykorzystanie materiałów zamieszczonych na stronach strony www.skispa.pl w całości lub części bez uprzedniej pisemnej zgody właściciela strony lub autora, jest zabronione. Prośbę o możliwość wykorzystania materiałów ze strony www.skispa.pl należy przesłać na adres e-mail skispa@skispa.pl. Po pisemnej zgodzie autora na wykorzystanie materiałów, osoba zobowiązana jest do umieszczenia pod wykorzystanym materiałem informacji o autorstwie w następującej formie: Imię i nazwisko Autora - www.skispa.pl. Należy również umieścić aktywne łącze do strony. Szczegóły wykorzystania materiałów ustalane są w każdym przypadku indywidualnie z właścicielem strony lub autorem.wykonanie: : Netidea.pl
Start | Mapa strony |